Zápis do 1. třídy pro školní rok 2024/2025

zakladni-skola/zapis-do-1-tridy-pro-skolni-rok-2024-2025/

Dotace pro ŠJ

Obědy pro děti

Ve 2. pololetí školního roku 2017/2018 se škola zapojila do projektu "Obědy pro děti". Děkujeme tímto nadaci Women for Women za podporu a pomoc.

Projekt Obědy pro děti je jedním z projektů obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., která pomáhá ženám (popř. mužům) s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, kterou nedokáží vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů. Detailnější informace o společnosti a jejich dalších projektech naleznete na www.women-for-women.cz.

Projekt byl zahájen paní Ivanou Tykač, ředitelkou WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., dne 12. 9. 2013, a to po odvysílání reportáže v pořadu České televize 168 hod (neděle, 8. 9. 2013) o hladovějících dětech.

Cílem projektu Obědy pro děti je pomoci dětem, které se ocitly v takové životní situaci, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách. Dětem, jejichž situace je dlouhodobá, které nemají vidinu zlepšení situace, a pro které mohou být obědy ve školní jídelně mnohdy jediným, pravidelným teplým jídlem, ač se rodiče tuto situaci snaží řešit.

Naším partnerem jsou v tomto projektu základní školy, popř. školní jídelny, které jsou samostatné příspěvkové organizace.Zásadně neposkytujeme finanční příspěvek přímo rodinám dětí.

Pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita. Je tedy nutná úzká a aktivní spolupráce se základními školami. Ředitelé škol, za spolupráce pedagogů, vytipovávají potřebné děti dle své dlouholeté pedagogické praxe. S každou základní školou je řešena žádost individuálně. Děti mají uhrazeny obědy až do konce školního roku. Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky.

Projekt Obědy pro děti není „pouze o jídle“, ale pomáhá dětem ve dvou důležitých aspektech.

1. Stravování ve školních jídelnách zajišťuje dětem pravidelnou, vyváženou a teplou stravu.
  2. Ovšem je také důležité, že pokud dítě nechodí na obědy do školní jídelny z finančních důvodů, bývá vyčleněno z kolektivu svých spolužáků.

První etapa tohoto projektu, tj. školní rok 2013/2014, nám také přinesla milé zjištění o tom, že se některým dětem zapojeným do projektu zlepšila i školní docházka a prospěch. Projekt nám dospělým přináší nové a nové poznání.

DALŠÍ INFORMACE K PROJEKTU

Zásadně neposkytujeme finanční příspěvek přímo rodinám dětí, našimi partnery pro realizaci projektu jsou základní školy, popř. školní jídelny, které jsou samostatné příspěvkové organizace.

Chráníme identitu dětí zařazených do projektu. Anonymita jejich údajů je zaručena, zásadně nezveřejňujeme jména dětí a rodin, zařazených do projektu. Škola, do které dítě dochází, samozřejmě ví, o koho se jedná, ale dodržuje pravidla a diskrétnost při vyřízení příspěvků a zajištění obědů. V tomto je projekt velice křehký.

Donátoři nepodporují konkrétní děti, ale projekt jako celek. Pomoc je čerpána dle aktuálního stavu. Finanční podporu dárců je možno, po individuální konzultaci, směřovat např. do konkrétního regionu. Základní školy nevyčerpané zálohy vyúčtovávají a případné přeplatky (nemoc, nepřítomnost ve šklole) vrací zpět na transparentní účet projektu. Toto je také zakotveno v darovací smlouvě 2017.

viz http://www.obedyprodeti.cz

Obědy pro děti

Dnes je 19.3.2024

Svátek má Josef

• Mezinárodní den invalidů

Zítra má svátek Světlana

Březnové slunce má krátké ruce.

Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy, a když z polské strany - bude zrní i slámy.